Jak monitorować swój portfel inwestycyjny i śledzić sytuację na rynkach finansowych? Gdzie wyszukiwać europejskie i amerykańskie ETF-y? Czego używać do oceny fundamentów? Czym wyrysowywać wykresy oraz podstawowe wskaźniki?
Jest to już czwarty artykuł z serii Inwestowanie Po Godzinach, w której dzielę się moim podejściem do finansów i inwestycji. Jeśli szukasz inwestycyjnego mięsa, to zapraszam do lektury trzech poprzednich wpisów…
- Inwestowanie po godzinach: jak zacząć i skąd czerpać wiedzę o finansach?
- Inwestowanie po godzinach: portfel programisty, czyli w co inwestować i jak kontrolować finanse?
- Inwestowanie po godzinach: najtańsze konta maklerskie, czyli gdzie kupić ETF?
Dzisiaj uzupełnię mój cykl o aplikacje i narzędzia długoterminowego inwestora. Podzieliłem je na kilka kategorii. Zacznę od najważniejszych – używanych najczęściej.
1. Monitorowanie portfela inwestycyjnego
Mój portfel aktywów monitoruję na dwa sposoby. Część rynkową śledzę w darmowej aplikacji mobilnej Investing.com. Apka umożliwia stworzenie własnego portfolio oraz księgowanie wszystkich transakcji. Agreguje instrumenty notowane w różnych walutach, kupowane na różnych kontach maklerskich i prezentuje sumaryczne wyniki w ujęciu dolarowym.
Prezentowane kwoty i transakcje są wyłącznie poglądowe.
W zakładce My Holdings zbudowałem dwa portfele (Holdings Lists).
- ETFs – zagraniczne fundusze ETF z mojego długoterminowego portfela inwestycyjnego. Fizycznie nabywane przez XTB, eMaklera mBanku i Exante.
- Crypto – kryptowaluty, które traktuję czysto spekulacyjne. W rzeczywistości trzymam je głównie na sprzętowym portfelu Ledger Nano, przeglądarkowym MetaMask oraz część na giełdzie Binance.
Do apki zaglądam przynajmniej raz w miesiącu, aby przepisać aktualne wyceny do mojego arkusza. Czasami częściej… W trakcie zawirowań na rynkach finansowych mogę szybko sprawdzić, który ze składników portfela potaniał najbardziej i gdzie ulokować pozycję gotówkową.
Drugim elementem układanki jest właśnie kalkulator Finanse Po Godzinach, który opisywałem TUTAJ. Rozszerzyłem go o pole ROI odzwierciedlające rzeczywistą stopę zwrotu z całej wartości netto w ujęciu złotówkowym. Działa w trybie Year To Date (YTD), więc jest to wartość na teraz – w przedstawionym przykładzie po 2 miesiącach 2021.
Dla przypomnienia: wiersz SKUMULOWANY WZROST prezentuje procentowy przyrost wartości netto w kolejnych miesiącach względem roku poprzedniego. Obejmuje zarówno stopę zwrotu z inwestycji, jak i bieżące wpływy gotówkowe pomniejszone o konsumpcję oraz o spadek wartości pasywów.
Natomiast komórka ROI to „czysta” stopa zwrotu liczona od całej wartości netto z wyłączeniem nowych środków, czyli wierszy ZYSK, PODUSZKA+ oraz INWESTYCJE. Odpowiada na pytanie, o ile zwiększyła się moja wartość netto, dzięki wszystkim inwestycyjnym i spekulacyjnym ruchom. Gdybym całkowicie przestał zarabiać, to ROI == SKUMULOWANY WZROST z ostatniego miesiąca.
Główny motorem napędowym tego wskaźnika jest oczywiście długoterminowy portfel inwestycyjny (niebieskie wiersze). Jednak traktuję swój majątek jako całość, dlatego uwzględniam również: zieloną gotówkę na kontach – poduszki, które nie pracują, żółte spekulacje, które mogą wygenerować dużą stratę oraz czerwone pasywa tracące na wartości w czasie.
2. Śledzenie rynków finansowych
Aplikacja Investing.com pozwala także śledzić sytuację na rynkach finansowych. W zakładce Markets znajdziesz podstawowe indeksy, surowce, waluty, kryptowaluty czy obligacje. Wersja przeglądarkowa tego widoku zawiera dodatkowo podstronę Gospodarka/Economics, na której widnieją aktualne stopy procentowe, stopy bezrobocia, inflacja CPI oraz PKB poszczególnych krajów.
Do zawężenia monitorowanego obszaru wykorzystuję „listy obserwowanych” – zakładka Watchlist. Stworzyłem i utrzymuję 6 tematycznych list z interesującymi mnie instrumentami.
- Basic – podstawowa lista, o której więcej za chwilę 😊
- Metals – ETF-y na metale i spółki wydobywcze (złoto, srebro, uran, metale ziem rzadkich).
- Crypto – wybrane kryptowaluty, które pomagają mi ocenić sytuację na rynku krypto.
- REITs – fundusze Real Estate Investment Trust dające ekspozycję na rynki nieruchomości komercyjnych.
- Bonds – fundusze dłużne, czyli ETF-y na obligacje.
- Others – inne obserwowane np. iShares Global Clean Energy UCITS ETF czy amerykańskie ETF-y dywidendowe, które zamierzam kupić dopiero po przejściu na wcześniejszą emeryturę – nie są dostępne przez IKE/IKZE.
Podstawowa lista to miejsce, do którego zaglądam najczęściej, aby ocenić ogólną sytuację na rynkach.
- EMIM, EIMI, IEDY, SWDA, IWDA, GDXJ – ETF-y z mojego długoterminowego portfela.
- US Dollar Index (USDX) – określa wartość dolara względem koszyka 6 głównych walut.
- USD/PLN, GBP/PLN, EUR/PLN, HKD/PLN – pozwalają oszacować siłę złotówki, w której zarabiam.
- S&P 500 – 500 największych spółek w USA.
- Small Cap 2000 (inaczej Russell 2000) – 2000 najmniejszych spółek notowanych w USA. Dokładniej spółki 1001-3000 według kapitalizacji, czyli zaczynają się 500 spółek po S&P 500.
- DAX (inaczej DE30) – 30 największych spółek giełdowych w Niemczech.
- FTSE 100 – 100 największych spółek w Wielkiej Brytanii.
- WIG20 – 20 największych spółek na GPW.
- sWIG80 – 80 najmniejszych spółek notowanych w Polsce, a konkretniej spółki 61-140 według kapitalizacji.
W apce możesz również ustawiać alerty cenowe. Dostajesz maila, gdy cena osiąga ustalony przez Ciebie poziom. Rzadko korzystam z tej funkcji, ponieważ wolę składać zlecenia oczekujące na kontach maklerskich. Po ich wykonaniu otrzymuję notyfikację i mogę decydować o dalszych zakupach.
Mobilna wersja Investing.com wyczerpuje temat i zadowoli większość pasywnych inwestorów. Sporadycznie wchodzę także na stronę Finviz. Znajdziesz na niej interaktywne mapy rynków oraz rozbudowany screener giełd amerykańskich do wyszukiwania fundamentalnie tanich spółek – opcja dla bardziej aktywnego inwestora. Polskim odpowiednikiem do analizy GPW jest BiznesRadar.pl.
W drugim artykule cyklu Inwestowanie Po Godzinach wspominałem, że z niecierpliwością wyczekuję paniki na rynkach, aby sczyścić pozycję gotówkową i obkupić się na inwestycyjnej wyprzedaży. Jak szybko zweryfikować sentyment panujący wśród inwestorów?
CNN publikuje i codziennie aktualizuje indeks strachu i chciwości – Fear & Greed Index. Kupuj ekstremalny strach i sprzedawaj chciwość 😉
3. Wyszukiwanie ETF-ów
Jesteś na etapie dobierania aktywów do swojego portfela inwestycyjnego? Czas na kilka narzędzi do wyszukiwania i analizy funduszy ETF.
- justETF.com – najpopularniejszy screener europejskich ETF-ów. Jedyny minus to brak wskaźników analizy fundamentalnej.
- ETFdb.com – screener funduszy notowanych w USA. W zakładce Dividend & Valuation na szczegółach konkretnego ETF-a znajdziesz wartości P/E i DY z porównaniem do średnich dla danej kategorii/sektora.
- ETF.com – kolejny screener amerykańskich ETF-ów. Prezentuje komplet podstawowych wskaźników fundamentalnych: P/E, DY oraz P/BV.
- TrackingDifferences – weryfikator TER. Pokazuje różnice odwzorowania (prawdziwy koszt), czyli jak mocno ETF odbiega od naśladowanego indeksu. Im mniejszy rozjazd, tym lepiej.
Po dokonaniu wstępnej selekcji zawsze konfrontuję dane ze screenera z danymi dostępnymi na stronie emitenta wybranego funduszu np. iShares. Nigdy nie opieram się na pojedynczym źródle danych.
4. Wykresy i analiza techniczna
W artykule Portfel programisty, czyli w co inwestować i jak kontrolować finanse? zahaczyłem o dwa wskaźniki analizy technicznej, których używam jako uzupełnienie analizy fundamentalnej. Zwykle wyrysowuję je bezpośrednio na koncie maklerskim XTB.
Natomiast wykresy, które umieszczam we wpisach na blogu generuję za pomocą darmowego narzędzia SharpCharts ze strony StockCharts.com.
Używam go głównie do zestawiania ze sobą kilku różnych instrumentów lub indeksów.
5. Kryptowaluty
We wcześniejszych artykułach pisałem również o moich spekulacyjnych ruchach na krypto – niewielka część mojej wartości netto. Jest to nieco aktywniejsza zabawa wspierana dodatkowymi narzędziami.
- CoinGecko – podstawowa analiza rynku krypto. Prezentuje szczegółowe informacje o każdej kryptowalucie: cena, wolumen, kapitalizacja, rozwój społeczności, rozwój kodu open source, najważniejsze wydarzenia oraz metryki on-chain.
- CoinMarketCap – jak wyżej, choć delikatnie inaczej. W przeciwieństwie do konkurenta pozwala pobierać snapshoty z historycznymi wycenami rynku.
- BitInfoCharts – prosta stronka z danymi on-chain głównych sieci blockchainowych.
- Glassnode – najpopularniejsze i najbardziej rozbudowane narzędzie do analizy on-chain. Na podstawie publicznych adresów portfeli, ich stanu i transakcji wylicza serię wskaźników rynkowych. Pokazuje m.in. przepływy kapitału, ilość krypto na giełdach, strukturę opłat, zachowanie górników, grubych ryb oraz nowych graczy. Niestety wersja darmowa jest mocno okrojona.
- Crypto Fear & Greed Index – indeks strachu i chciwości wskazujący sentyment inwestorów kryptowalutowych.
Gdy chcę popatrzeć na rynek krypto trochę szerzej, to wchodzę na TradingView i przeglądam wykresy dostępne pod Markets / Cryptocurrencies / Market Cap lub na CoinMarketCap / Charts.
Nie mógłbym nie wspomnieć o krypto odpowiedniku interaktywnej mapy z poprzedniej części wpisu, czyli o stronie Coin360.
Jak widać, rynek krypto jest zdecydowanie mniej zróżnicowany. Aktualnie BTC, ETH i tokeny działające na ETH stanowią jakieś 75% całego ekosystemu 😮
Podsumowanie
Mamy to! Nareszcie zebrałem mój inwestycyjny ekwipunek w jednym miejscu. Dodatkowo umieściłem na blogu całą listę ulubionych usług (nie tylko finansowych) w zakładce Narzędzia. A jak wygląda Twój ekwipunek? Czym wspierasz swoją strategię inwestycyjną? Daj znać w komentarzu!
Grupa na Facebooku
Stworzyłem dedykowane miejsce dla programistów do wymiany finansowych doświadczeń. Dołącz do prywatnej grupy Bogaty Programista, czyli programiści o pieniądzach za zamkniętymi drzwiami.
Disclaimer
Treść wpisu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).