Cześć! Tu Sylwester, programista, przedsiębiorca i długoterminowy inwestor. Łączę pracę na kontraktach z budowaniem i sprzedażą własnych produktów online. Jeśli chcesz zarabiać w IT, pracować i inwestować mądrzej, to jesteś we właściwym miejscu!

Jak to wszystko się zaczęło, czyli skąd się wziąłem?

W 2013 roku rozpocząłem pracę na etacie w szybko rozwijającym się Software House jako szeregowy programista. Pracując zdecydowanie więcej niż 40h w tygodniu, w krótkim czasie zostałem Team Leaderem. Chwilę później zarządzałem już kilkoma dużymi projektami i zespołami programistów. Zaczynałem od prostych aplikacji mobilnych dla klientów z Polski, aby finalnie pracować przy kompleksowych rozwiązaniach dla korporacji, takich jak BNP Paribas.

W tym czasie dużo podróżowałem. Spotykałem się z klientami, występowałem na meetupach i konferencjach w Polsce oraz za granicą. Zdobyte certyfikaty, wiedza i doświadczenie stały się atrakcyjne dla firm szkoleniowych, z którymi nawiązałem współpracę jako trener (początkowo umowy zlecenia). Przyjąłem również propozycję prowadzenia zajęć dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od której rozpoczęła się moja wieloletnia współpraca z uczelnią.

Z początkiem 2017 roku założyłem firmę konsultingową Endorsoft, aby nadać moim działaniom wspólny mianownik i uwolnić się od pracy na etacie, umów zlecenia oraz umów o dzieło. Wpadły dodatkowe szkolenia (zamknięte i otwarte), bezpośrednie doradztwo dla kilku firm, a także projekty realizowane we współpracy z zaprzyjaźnionymi freelancerami. W ciągu kilku lat doszedłem do relatywnie dużych zarobków. Zacząłem obracać większymi kwotami. Niestety w tamtym czasie nie umiałem jeszcze dobrze nimi zarządzać ani mądrze inwestować. Formalnie wszystko się zmieniło, a w rzeczywistości miałem cały czas ten sam problem – brak czasu 😢

W 2018 odpaliłem ITshape.pl, by zarabiać jeszcze więcej na prowadzonych szkoleniach oraz skalować biznes poprzez współpracę z innymi trenerami. Gdy organizowanie szkoleń stacjonarnych okazało się bardziej czasochłonne, niż początkowo zakładałem, nadszedł czas przemyśleń… Jak utrzymać zarobki na przyzwoitym poziomie i odzyskać trochę czasu? Jak inwestować, aby przejść na wcześniejszą emeryturę i zakończyć ten wyścig szczurów?

Projekty po godzinach

Postanowiłem skupić się na najbardziej dochodowych kontraktach oraz budować po godzinach w pełni skalowalne i zautomatyzowane produkty. Stworzyłem kurs online Własna aplikacja – od pomysłu do pierwszych klientów. Zgromadziłem w nim wszystko, czego nauczyły mnie lata pracy dla firm programistycznych, startupów oraz prywatnych inwestorów z całego świata. Byłem na każdym etapie produkcji oprogramowania. Od pomysłu, przez wykonanie aż po sprzedaż i obsługę klientów. Chciałem podsumować ten okres kursem, do którego sam będę wracał.

Nagrałem również bardziej techniczny kurs Blockchain. Kurs video. Smart kontrakty i aplikacje zdecentralizowane w praktyce dla wydawnictwa Helion. Po dziś dzień część środków ze sprzedaży wpływa pasywnie na moje konto.

Wróciłem do rozwoju własnego rozwiązania SaaS, które walidowałem jeszcze w trakcie pracy dla Software House. Customer24 to narzędzie do obsługi zapytań ofertowych w branży kreatywnej. Pomaga agencjom interaktywnym automatyzować zbieranie wymagań, wykrywać idealnych klientów i zmniejszać koszty rozpoczęcia projektów. Chcesz zobaczyć apkę od środka? Przeczytaj Jak stworzyć skuteczny formularz kontaktowy i zwiększyć sprzedaż? 🚀

Więcej produktów znajdziesz na stronie mojego minisklepu Buduj Aplikacje.

Inwestowanie po godzinach

Kolejnym elementem układanki było zadbanie o swoje finanse. Ograniczenie konsumpcji, większa kontrola i mądre pomnażanie majątku. Uświadomiłem sobie, że nie muszę się przepracowywać, budować startupów i zatrudniać pracowników, żeby przed 40-tką osiągnąć tzw. wolność finansową i żyć z odsetek.

Na tym blogu dzielę się moimi doświadczeniami, odkryciami i praktycznymi wskazówkami na drodze do niezależności finansowej! Na początek polecam Ci Dekalog bogatego programisty, czyli jak zarabiać więcej w IT? oraz Inwestowanie po godzinach: jak zacząć i skąd czerpać wiedzę o finansach? 😊

Rekomendacje, czyli co mówią o mnie inni?

Sylwester has been the lead developer in a project that is crucial for our company. Sylwester has managed both the complexity of the project and the very tight schedule. I am very satisfied with the quality of the result. Moreover what makes working with Sylwester nice is the ability to keep the customer informed about the status and in case of challenges to explain what are the next steps and why. Sylwester is both a doer and a leader.

Janne Haila

Miałam przyjemność współpracować z Panem Sylwestrem podczas konferencji Praktyczne wykorzystanie technologii blockchain, gdzie Pan Sylwester był prelegentem. Ma szerokie doświadczenie praktyczne, jak również teoretyczne w zakresie technologii blockchain. Swoim wystąpieniem zainteresował uczestników, zachęcił do dyskusji i rzetelnie odpowiadał na każde zadane pytanie. Pan Sylwester jest kompetentny, słowny. Bardzo sprawa współpraca, zdecydowanie rekomenduję.

Katarzyna Sudoł

Owocnie rozpoczęliśmy współpracę z Panem Sylwestrem przy praktycznych szkoleniach z technologii Blockchain. Uczestnicy szkolenia są bardzo zadowoleni z efektów kształcenia. Każdy z nich ocenił je pozytywnie podkreślając korzyści z uczestnictwa. Na pewno nie będzie to nasze ostatnie wspólne szkolenie.

Radosław Parszewski

Polecam Sylwestra jako specjalistę od technologii Xamarin. Sylwester wykazał się dużym doświadczeniem i wiedzą, którą był w stanie skutecznie podzielić się z naszym klientem. Polecam serdecznie!

Damian Zalewski

Profesjonalizm w każdym calu. Ogromna wiedza i kwalifikacje.

Błażej Zyglarski

Ogromne doświadczenie zawodowe, profesjonalne podejście do kursantów, ale przede wszystkim umiejętność dzielenia się wiedzą, co jest kluczowe przy prowadzeniu szkoleń.

Martyna Niziołek

Sylwester has been a lead developer responsible for architecting scalable web and mobile solutions for our clients. Master of designing and developing cross-platform applications using Microsoft technologies and frameworks. A great specialist and mentor in the field of blockchain. As Leaware, we have worked with Sylwester for over 5 years. He managed many different types of projects for our customers from around the world. Sylwester is not only a great programmer. He has also demonstrated leadership skills, excellent organization of his own work and other members of the team, quick response to emerging problems as well as soft skills such as direct contact and negotiations with Leaware’s clients. Sylwester has repeatedly represented Leaware at various conferences and events, where he appeared as a speaker. He has also conducted classes at Nicolaus Copernicus University in Toruń. Huge experience in working on a variety of projects as well as a deep knowledge makes him a top-class IT specialist.

Tom Soroka

Sylwester jest autorem kursu: Blockchain. Smart kontrakty i aplikacje zdecentralizowane w praktyce. Jego doświadczenie, perfekcjonizm, zapał do pracy, ogromna wiedza i umiejętność jej przekazywania przełożyła się na świetny produkt. Sylwester dał się poznać jako osoba dbająca o najmniejsze szczegóły, wymagająca od innych, ale też od siebie, w pełni zaangażowana i profesjonalna. Polecam – szczególnie jako trenera i szkoleniowca.

Łukasz Mruk

Sylwester opracował dla nas strategię wykorzystania tokena personalnego w marketingu. Dostarczył implementację oraz wdrożył token w sieci blockchain. Współpraca przebiegła na najwyższym poziomie. Polecam każdemu, kto szuka bardzo profesjonalnego podejścia do sprawy.

Jakub Wasielewski

Szkolenie prowadzone przez Sylwestra na temat technologii Xamarin to była czysta przyjemność. Bardzo duża wiedza i ogromne doświadczenie. Wiedza przekazana podczas szkolenia pozwala poczuć się pewnie w tej technologii. Serdecznie polecam!

Hubert Ciupiński

Podczas wspólnych projektów Sylwester wykazuje się profesjonalizmem i w sposób przejrzysty przekazuje posiadaną wiedzę, co według kursantów czyni naukę bezproblemową i przystępną. Polecam współpracę z Sylwestrem – jego kompetencje potwierdzają się w praktyce.

Marta Obłękowska

Sylwester is a dev lead with great communication skills. Difficult topics to discuss, stressful deployment or requirements to discuss and agree with the business? Call Sylwester! Everyone will clearly understand the current state and will understand the options to choose from. I’ve worked with Sylwester in a SAFe managed project, 150-200 people from several countries involved, and Sylwester was one of the people positively recognized by the business. Definitely a developer you can rely on.

Dariusz Wojtas

Co dalej?

Dopisz się do mojej listy mailingowej o TUTAJ, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach. Stworzyłem również dedykowane miejsce dla programistów do wymiany finansowych doświadczeń. Dołącz do prywatnej grupy Bogaty Programista, czyli programiści o pieniądzach za zamkniętymi drzwiami.

Interesuje Cię współpraca i nie znajdujesz nic dla siebie w sklepie Buduj Aplikacje? Po prostu napisz do mnie maila 😉