Szukasz najlepszej technologii do swojego nowego projektu IT? W tym artykule znajdziesz 3 pytania, które musisz zadać sobie jako programista lub przedsiębiorca zatrudniający wykonawcę.
Technologia, czyli właściwie co? Chodzi tutaj o język programowania i framework, czyli szkielet do budowy aplikacji (platformę programistyczną).
Jeśli nie jesteś osobą techniczną, to dla przykładu przedstawię Ci mój stos technologiczny.
O dwóch frameworkach z listy pisałem już w artykułach Xamarin, czyli natywna aplikacja mobilna 35% taniej i szybciej oraz 10 wtyczek do WordPressa, które musisz znać.
Jaka technologia będzie najlepsza do Twojego projektu? O tym dowiesz się za chwilę odpowiadając sobie na pytania przedstawione w dalszej części artykułu 😉
Jest to swego rodzaju lejek – każde kolejne pytanie zawęża listę technologii. Na końcu zostaniesz z jedną lub kilkoma w zależności od rodzaju rozwiązania.
1. W jakich technologiach MOGĘ rozwiązać problem?
Gdy masz do wykapania dziurę, to wybierasz między łopatą a koparką. Nie zastanawiasz się nad zakupem kosiarki, pędzla czy grabi. Dobierasz narzędzie do zadania lub problemu, który chcesz rozwiązać.
Tak samo postępujesz w przypadku technologii i rozwiązań IT. W jakich technologiach dostępnych na rynku MOŻNA zrealizować projekt X?
Jeśli chcesz stworzyć prostą stronę WWW, to raczej nie użyjesz Unity (frameworka do budowy gier) i odwrotnie – nie tworzysz gier 3D w HTML. Innych technologii używa się do produkcji natywnych aplikacji mobilnych, a innych do tworzenia wysoce skalowanego zaplecza (API).
W niektórych językach programowania znajdziesz biblioteki rozwiązujące część problemu, który chcesz zaadresować. Przykładowo, jeśli interesuje Cię uczenie maszynowe, to wystarczy, że wpiszesz w Google: top machine learning languages. Jednym z pierwszych wyników wyszukiwania będzie język Python i jego biblioteki.
Dość oczywista selekcja pozwoli Ci zawęzić obszar poszukiwań do grupy technologii, w których JEST MOŻLIWA budowa konkretnego typu projektu. Zrób listę i lecimy dalej 🙂
2. Które z wybranych technologii są POPULARNE?
Dlaczego popularne? Aby zapewnić stabilny rozwój i utrzymanie projektu w ciągu najbliższym lat. Chcesz mieć dostęp do materiałów, bibliotek, społeczności i wsparcia. Z łatwością znajdować odpowiedzi na pojawiające się w trakcie pytania.
A jeśli jesteś przedsiębiorcą? Korzystając z popularnej technologii bez trudu zmienisz Software House lub zatrudnisz dodatkowych programistów. Będziesz miał dostęp do większej liczby specjalistów potencjalnie za mniejsze pieniądze. Ludzie IT chętniej podejmują wyzwania, gdy chodzi o najnowsze technologie.
Jak sprawdzić co jest na czasie? Choćby przeglądając wyniki corocznej ankiety programistów przeprowadzanej przez Stack Overflow.
3. Które z nich ZNAM lub ZNA wykonawca?
Czas na podjęcie ostatecznej decyzji i wybranie docelowych technologii z listy okrojonej poprzednimi pytaniami.
Jeśli jesteś programistą lub programistką
Wybierz technologię, którą znasz i w której poruszasz się biegle. Piszesz projekt po godzinach, aby zbudować produkt i zacząć zarabiać dodatkowe pieniądze. Chcesz jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem dostarczyć wartość i rozwiązać problem.
Tak, wiem. Niektórzy piszą projekty tylko po to, aby zdobyć kompetencje – nauczyć się wybranej technologii i zdobyć pierwszą pracę w IT. Mowa tutaj o aspirujących programistach i tematyce, której nie poruszam na tym blogu.
Ty już jesteś programistą i wiesz, że trzeba pracować tam, gdzie możesz zdobywać wiedzę i doświadczenie w czasie pracy i mieć za to zapłacone.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą
Wybierz wykonawcę, który zna technologie z listy i realizował w nich projekty podobne do Twojego. Nie chcesz chyba, aby programiści uczyli się technologii budując dla Ciebie produkt. Najlepszym gwarantem jakości są przykłady dowiezionych realizacji, czyli portfolio.
Jeśli wykonawca napisał raz logowanie przez Facebooka w aplikacji mobilnej, to drugi raz zrobi to lepiej i szybciej. A jak szybko zrobi to za trzecim razem? Może przekroczyć barierę dźwięku 😀
Szukaj firm, które specjalizują się w rozwiązaniach danego typu lub mają na koncie kilka podobnych projektów. Warto skontaktować się z ich poprzednimi klientami i delikatnie podpytać, czy byli zadowoleni i jak przebiegała współpraca. Większość osób chętnie dzieli się swoją opinią.
Jakie technologie wybrałeś do swojego projektu? A jeśli jeszcze nie ruszasz z własnym biznesem, to jaki jest Twój stack technologiczny? Napisz w komentarzu! 😉